Chemik Police najlepiej serwował w meczach grupowych Ligi Mistrzyń

5.02.2015

Nie przebrzmiały jeszcze echa wielkiego sukcesu Chemika Police, jakim było zajęcie pierwszego miejsca w grupie „A” fazy zasadniczej Ligi Mistrzyń, a kibice ciągle wspominają wspaniałą grę i postawę mistrzyń Polski. Na wynik zespołu złożyły się między innymi indywidualne dokonania poszczególnych zawodniczek. Organizatorzy Ligi Mistrzyń na podstawie statystyk stworzyli rankingi, w których kapitan naszej drużyny, Anna Werblińska oraz Agnieszka Bednarek-Kasza zajęły wysokie lokaty. Natomiast Chemik Police okazał się najlepiej serwującym zespołem w całej stawce uczestników.

Anna Werblińska i Agnieszka Bednarek-Kasza, z taką samą liczbą asów serwisowych (12), zajęły drugie i trzecie miejsce w zestawieniu najlepiej zagrywających. Pierwsza lokata przypadła w udziale Koreance Yeon-Koung Kim, która dla swojego zespołu, Fenerbahçe Grundig Stambuł, zdobyła 16 punktów. W rankingu efektywności zagrywki szósta była Maja Ognjenović.

Wysokie lokaty naszych siatkarek w tym zestawieniu zadecydowały także o pozycji Chemika Police w statystykach drużynowych. Mistrzynie Polski zdobyły w sumie 48 punktów po asach serwisowych i okazały się najskuteczniejszym zespołem w tym elemencie gry. O cztery punkty wyprzedziły Fenerbahçe Stambuł i Unendo Yamamay Busto Arsizio.

W rankingu przyjmujących, Anna Werblińska sklasyfikowana została na piątym miejscu z wynikiem 36,09 proc. przyjęcia perfekcyjnego. Pod względem efektywności w odbiorze zagrywki kapitan Chemika Police była siedemnasta (18,80%). Absolutną "dominatorką" w tej specjalności była Włoszka Francesca Marcon z Unendo Yamamay Busto Arsizio, która w obu klasyfikacjach wyprzedziła drugie zawodniczki o kilkanaście procent. Natomiast wśród zawodniczek grających na pozycji libero najlepszą okazała się także zawodniczka Yamamay, Giulia Leonardi, z odbiorem na poziomie 52% perf. i przy 43% efektywności.

Wśród najlepiej punktujących Anna Werblińska sklasyfikowana została na 18 pozycji (84 punkty). O jedno miejsce wyprzedziła ją koleżanka z drużyny, atakująca Ana Bjelica. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu przypadło w udziale Rosjance, Natalii Obmoczajewej, która zapisała na swoim koncie 138 punktów (5,52 punktu/set).

Z kolei Stefana Veljković, środkowa Chemika Police wśród najlepiej blokujących zawodniczek uplasowała się na jedenastej pozycji (17 bloków i 0,68 bloku/set), natomiast Agnieszka Bednarek-Kasza była szesnasta (15 bloków 0,6 bloku/set). W fazie zasadniczej Ligi Mistrzyń najwięcej punktowych bloków, 32, zdobyła zawodniczka Dinama Kazań, Jelena Juriewa.

Agnieszka Bednarek-Kasza wyróżniła się także wysokim wskaźnikiem skuteczności w ataku, skończyła bowiem 36 z 68 piłek, co dało jej 52,94% skuteczności. Najskuteczniejszą i najefektywniejszą atakującą były odpowiednio Milena Rašić i Robin De Kruijf, obie  środkowe Vakifbanku Stambuł.

W rankingu sporządzonym po zasadniczej rundzie Ligi Mistrzyń znalazły się jeszcze dwa polskie akcenty: Katarzyna Skowrońska-Dolata (Rabita Baku) zajęła piąte miejsce w rankingu najlepiej punktujących zawodniczek (113 punktów, z czego 95 zdobyła atakiem oraz po dziewięć blokiem i zagrywką), natomiast dziesiąta wśród najlepiej przyjmujących jest libero Impela Wrocław, Agata Sawicka (33,02%). Pod względem efektywności w odbiorze zagrywki pani Agata zajęła szóstą lokatę (24,53%).